parallax background

Do Szwecji samochodem na LPG?

Demo Blog
Wiatraki Holandii
1 stycznia 2019
Mosty Danii
1 stycznia 2019
 

Podróż samochodem przez Szwecję to doskonały sposób, aby dotrzeć w te miejsca, w które nie dociera inna komunikacja.

Bez samochodu niestety może być problem z dotarciem do wielu miejsc...
Aby dotrzeć do Szwecji samochodem jedziemy więc całą drogę na "kołach" przez Niemcy i Danię. Albo wybieramy prom. Prom z Niemiec, Polski, Estonii... Zależy jaką obierzemy sobie trasę.
Mając samochód na gaz przed wyjazdem warto zakupić dodatkowe adaptery (popularnie zwane przejściówkami lub redukcjami) do zaworu tankującego. Kosztuję niewiele. A na miejscu mogą okazać się niezbędne. Np. w Niemczech można otrzymać reduktor na miejscu, na stacji. W Szwecji wiele stacji jest samoobsługowych. Od tankowania po płacenie....
Wybierając się trasą przez Danię samochodem na gaz LPG warto zatankować samochód na ostatniej stacji w Niemczech. Dlaczego? Bo nawet jeśli w Danii uda nam się znaleźć stację LPG może kosztować więcej niż benzyna.
Z kolei jeśli wybieramy się promem warto sprawdzić czy nie ma zakazu przepraw promowych samochodem na LPG. Każdy przewoźnik ma swoje określone zasady. U nas nie było problemu.
Np. na stronie Stena Line jest informacja: "Jeżeli masz instalację gazową w samochodzie lub przewozisz turystyczną butlę gazową, powiedz nam o tym podczas odprawy samochodowej. Otrzymasz specjalną nalepkę. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa ważne jest, abyś umieścił ją na tylnej szybie samochodu na czas trwania rejsu"
W Szwecji zatankujemy gaz LPG. Ale nie na wszystkich stacjach. Stacje są samoobsługowe. Instrukcje na stacjach z LPG były po Polsku :) Bynajmniej my tak trafiliśmy. No i przydała się przejściówka :)
Na stacjach są automaty do płatności kartą lub gotówką. Więc można zatankować nawet po godzinach otwarcia stacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *