parallax background

Do Szwecji samochodem na LPG?

Demo Blog
Wiatraki Holandii
1 stycznia 2019
Mosty Danii
1 stycznia 2019
Demo Blog
Wiatraki Holandii
1 stycznia 2019
Mosty Danii
1 stycznia 2019
 

Podróż samochodem przez Szwecję to doskonały sposób, aby dotrzeć w te miejsca, w które nie dociera inna komunikacja.

Bez samochodu niestety może być problem z dotarciem do wielu miejsc...
Aby dotrzeć do Szwecji samochodem jedziemy więc całą drogę na "kołach" przez Niemcy i Danię. Albo wybieramy prom. Prom z Niemiec, Polski, Estonii... Zależy jaką obierzemy sobie trasę.
Mając samochód na gaz przed wyjazdem warto zakupić dodatkowe adaptery (popularnie zwane przejściówkami lub redukcjami) do zaworu tankującego. Kosztuję niewiele. A na miejscu mogą okazać się niezbędne. Np. w Niemczech można otrzymać reduktor na miejscu, na stacji. W Szwecji wiele stacji jest samoobsługowych. Od tankowania po płacenie....
Wybierając się trasą przez Danię samochodem na gaz LPG warto zatankować samochód na ostatniej stacji w Niemczech. Dlaczego? Bo nawet jeśli w Danii uda nam się znaleźć stację LPG może kosztować więcej niż benzyna.
Z kolei jeśli wybieramy się promem warto sprawdzić czy nie ma zakazu przepraw promowych samochodem na LPG. Każdy przewoźnik ma swoje określone zasady. U nas nie było problemu.
Np. na stronie Stena Line jest informacja: "Jeżeli masz instalację gazową w samochodzie lub przewozisz turystyczną butlę gazową, powiedz nam o tym podczas odprawy samochodowej. Otrzymasz specjalną nalepkę. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa ważne jest, abyś umieścił ją na tylnej szybie samochodu na czas trwania rejsu"
W Szwecji zatankujemy gaz LPG. Ale nie na wszystkich stacjach. Stacje są samoobsługowe. Instrukcje na stacjach z LPG były po Polsku :) Bynajmniej my tak trafiliśmy. No i przydała się przejściówka :)
Na stacjach są automaty do płatności kartą lub gotówką. Więc można zatankować nawet po godzinach otwarcia stacji.