parallax background

Mosty Danii

Do Szwecji samochodem na LPG?
1 stycznia 2019
Vejle Vindmølle
1 stycznia 2019
Do Szwecji samochodem na LPG?
1 stycznia 2019
Vejle Vindmølle
1 stycznia 2019
 

Dania ma 443 wyspy, z tego 76 z jest zamieszkanych. Ze względu na to w Danii znajduje się wiele mostów oraz wiaduktów, które łączą poszczególne regiony kraju.

Mosty stały się nieodłączną częścią krajobrazu Danii, znakiem rozpoznawczym. Wiele spośród nich można zaliczyć do architektonicznych arcydzieł.
Most Øresundsbroen jest najdłuższym mostem drogowo - kolejowym w Danii. Drugim co do długości mostem na świecie łączącym dwa państwa (był na pierwszym miejscu do 2018, czyli do otwarcia mostu Hongkong-Zhuhai-Makau). Przebiega nad cieśniną Sund. Łączy stolicę Danii - Kopenhagę ze szwedzkim Malmö.

Inwestycja ta była współfinansowana przez rząd Danii i Szwecji. Jest ona zaliczana do największych projektów w Europie XX go wieku. Usprawnił on gospodarkę tego regionu. Droga ta jest dwupoziomowa. Na dole znajdują się dwa tory kolejowe i na górze dwie dwupasmowe jezdnie. Czas przejazdu przez most zajmuje około 20 minut. Przejazd jest płatny (bramki są na końcu mostu)

parallax background

„Øresundsbroen - drugi co do długości most na świecie łączący dwa państwa”

 

Most został oficjalnie otwarty dla ruchu samochodów 1 lipca 2000. Pociągi zaczęły kursować od 2 lipca 2000.

Jest jednym z trzech obiektów, wchodzących w skład całej 15,9 km przeprawy drogowo – kolejowej nad cieśniną (duń. Øresundsforbindelsen, szw. Öresundsförbindelsen):

 • mostu o długości 7 845 m (zlokalizowany w granicach Szwecji i Danii)

 • sztucznej wyspy Peberholm o długości 4 050 m (zlokalizowana wyłącznie w granicach Danii)

 • tunelu Drogdentunnelen o długości 3 510 m (zlokalizowany wyłącznie w granicach Danii)

 • parallax background

  Przejazd przez most to niesamowite przeżycie. Akurat na tym moście trafiliśmy na słoneczną pogodę. Przez inne zdarzało nam się jechać we mgle. Widoki zapierają dech w piersiach, a samej przejażdżki nie zapomnisz do końca życia.

   

  Budowę mostu rozpoczęto w roku 1995 a zakończono 14 sierpnia 1999.

  Pierwsze koncepcje budowy przeprawy przez cieśninę Sund pojawiły się w połowie lat 30. XX wieku (kosztorys został sporządzony w marcu 1936 r.), jednak nie doczekały się realizacji. Do pomysłu wrócono prawie 60 lat później.

  Budowa mostu została współfinansowana przez rządy Danii i Szwecji, które na ten cel wyłożyły odpowiednio 30,1 mld koron duńskich (DKK) i 4,01 mld koron szwedzkich (SEK).